TEMEL İLKELERİMİZ

 • İNSANİYETÇİLİK

  Savaş yaralilarina ayrim gözetmeksizin yardim isteğinden doğmuş olan Kizilay, ulusal ve uluslararasi alanda, her türlü koşullarda insanlarin acilarini önlemeye ve hafifletmeye çalişir. İnsan yaşamini ve sağliğini korumayi ve ayni şekilde insan kişiliğine saygiyi sağlamayi amaçlar. Bütün uluslararasinda karşilikli anlayiş, dostluk,işbirliği ve sürekli barişi destekler.

  AYIRIM GÖZETMEMEK

  Kizilay, hiçbir milliyet,irk,din, cinsiyet, sosyal şart veya siyasal inanç farki gözetmez. İnsanlara yalniz istiraplari ölçüsünde yardima koşmaya veya öncelikle en ivedi ihtiyaçlari karşilamaya çalişir.

  TARAFSIZLIK

  Kizilay, herkesin güvenini muhafaza amaciyla düşmanliklara taraf olmaz ve siyasal,irksal, dinsel ve felsefi nitelikteki tartişmalara girmez.

  BAĞIMSIZLIK

  Kizilay bağimsiz bir kurumdur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti yasalarina ve uluslararasi ilgili mevzuat hükümlerine tabi olarak, insancil faaliyetlerinde kamu otoritelerinin yardimcisidir. Uluslararasi Kizilay- Kizilhaç temel ilkelerine göre hareket olanaği veren bir özerkliğe sahiptir.

  HAYIR KURUMU NİTELİĞİ

  Kizilay, hizmetlerinde çikar gözetmeyen gönüllü bir yardim kurumudur.

  BİRLİK

  Türkiye'de Türkiye Kizilay Derneği dişinda ayni amaçla ve herhangi bir isim altinda başka bir teşkilat kuramaz. Kizilay herkese açiktir ve çalişmalari bütün yurdu kapsar.

  EVRENSELLİK

  Kizilay,ayni amaçla hizmet veren bütün yabanci ulusal kuruluşlarla ayni haklara sahip ve onlarla karşilikli yardimlaşmakla görevli evrensel bir kurumdur.

   

evden eve nakliyat şehirlerarası evden eve nakliyat eşya depolama istanbul evden eve nakliyat